Het begin van alles

Heb je je ooit afgevraagd waarom een mooi muziekstuk, het ruisen van de zee of een warme stem zo’n prettig gevoel oproept? Dat is geen toeval, maar het resultaat van miljoenen jaren evolutie.
Ons brein reageert op bepaalde geluiden met de aanmaak van endorfines – lichaamseigen stoffen die zorgen voor geluk, troost en verbondenheid.
Van overleving naar verbondenheid.
Bij onze verre voorouders speelde geluid al een cruciale rol. Een jong dat de roep van zijn moeder hoort, voelt veiligheid. Het brein koppelde geluid aan nabijheid en beloonde dat met een prettig gevoel. Zo werden sociale banden versterkt.
Wat ooit hielp bij overleven, werkt vandaag nog steeds:
– een baby kalmeert door een stem
– samen zingen verbindt
– mensen met dementie lichten op bij vertrouwde muziek
Muziek is geen extraatje. Het is neurobiologie.
Daarop is de MuziekGeluk-methodiek gebaseerd: muziek doelgericht inzetten om onrust te verminderen, contact te herstellen en zorg menselijker te maken.
Ons brein is bedraad voor muziek – maak er gebruik van !

Ps
Wil jij ook muziek gerichter inzetten bij dementie? Als professional is een training waardevol. Thuis helpt mijn boek je met praktische handvatten.
De essentie is eenvoudig: Vraag – luister en zeg ja. Het echte werk van een…
Medicatie niet als eerste keuze Recente studies tonen aan: medicatie zoals antipsychotica is bij gedragsproblemen bij…
Beeldhouwen en dementie Grote beeldhouwers als Michelangelo en Auguste Rodin behandelen steen en marmer als iets…


